O nas
Koło naukowe ,,Forum Młodych Humanistów’’ jest studencko-doktoranckim kołem naukowym działającym w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach od 2020 roku. Koło zajmuje się tematyką językoznawczą i literaturoznawczą. Swoje cele realizuje poprzez organizowanie spotkań członków koła oraz jego gości, publikowanie artykułów naukowych oraz udział w konferencjach naukowych i warsztatach na temat debat oksfordzkich.
Cele działalności koła są następujące:
- popularyzowanie języka polskiego, w tym dyscyplin: językoznawstwa i literaturoznawstwa,
- prowadzenie badań w zakresie języka polskiego jako obcego, metod statystycznych w językoznawstwie, teorii komunikacji, dyskursu, stylistyki, stylu literatury dokumentarnej,
- szerzenie wiedzy na temat szeroko pojętej jakości kształcenia w sektorze szkolnictwa wyższego, w tym dobrych praktyk w humanistyce, promowanie metody debaty oksfordzkiej w humanistyce.
Opiekunka koła: dr Katarzyna Ostrowska – dr nauk humanistycznych w dyscyplinie językoznawstwo, pracownica Zakładu Badań nad Dyskursem Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, zastępczyni kierownika Centrum Kultury i Języka Polskiego, opiekunka Koła Naukowego pn. Forum Młodych Humanistów. Zajmuje się nauczaniem języka polskiego jako obcego grup chińskojęzycznych; w badaniach naukowych skupia się na polach badawczych dotyczących: współczesnego polskiego reportażu książkowego, składni, stylistyki, językoznawstwa statystycznego, glottodydaktyki.
Kontakt: katarzyna.ostrowska@ujk.edu.pl
Zarząd Forum Młodych Humanistów w roku ak. 2022/2023
Przewodnicząca: mgr Monika Żelazna – absolwentka filologii polskiej (specjalność nauczycielska) Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, obecnie doktorantka w Szkole Doktorskiej UJK w dyscyplinie literaturoznawstwo. Z kołem związana od początku jego istnienia, w latach akademickich 2020/2021 i 2021/2022 pełniła funkcję wiceprzewodniczącej. Interesuje się tekstami literackimi i paraliterackimi doby pozytywizmu, literaturą i sztuką Młodej Polski, a także wydarzeniami historycznymi związanymi z piśmiennictwem obu epok. Dysertację poświęci podróżopisarstwu Wacława Sieroszewskiego. Kontakt: monika.anna.zelazna@gmail.com
Zastępczyni przewodniczącej: mgr Dominika Jaskólska – absolwentka studiów z: pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej, edukacji elementarnej, oligofrenopedagogiki, logopedii ogólnej oraz neurologopedii. Studentka Szkoły Doktorskiej w dyscyplinie językoznawstwo. Naukowo zajmuje się analizą uwarunkowań zjawiska wielojęzyczności występującej u dzieci w wieku przedszkolnym. Bada aspekt przygotowania przyszłych nauczycieli do pracy z grupami zróżnicowanymi kulturowo i językowo. Kontakt: jaskolska.dominika@gmail.com
Sekretarz: mgr Paweł Pryt – absolwent studiów licencjackich oraz magisterskich na kierunku historia na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Ukończył także studia podyplomowe na kierunku przygotowanie pedagogiczne. Aktualnie jest doktorantem Szkoły Doktorskiej naszego Uniwersytetu, gdzie zajmuje się dziejami Ordynacji Myszkowskich w latach 1864-1939. Kontakt: pprytp@gmail.com
Obecni członkowie i członkinie koła:
dr Patrycja Kubicha – absolwentka filologii angielskiej i germańskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, językoznawczyni, obecnie pracownica ILiJ UJK. Z Forum Młodych Humanistów związana od początku jego istnienia. W latach akademickich 2020/2021 i 2021/2022 pełniła funkcję przewodniczącej Koła. Jej zainteresowania to nauka języków obcych oraz badania nad językiem — szczególnie w zakresie pragmatyki językowej.
mgr Anita Jagun – absolwentka filologii angielskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Interesuje się językoznawstwem oraz kulturą i sztuką polską dwudziestolecia międzywojennego. Jej pasją są również literatura, film i muzyka. Studentka Szkoły Doktorskiej na kierunku językoznawstwo.
mgr Aleksandra Kobiałka – absolwentka kieleckiej polonistyki. Do jej zainteresowań naukowych należą m.in. antropologia literatury i twórczość Olgi Tokarczuk. Studentka w dyscyplinie literaturoznawstwo w Szkole Doktorskiej UJK.
mgr Damian Kozłowski – absolwent historii w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Doktorant Szkoły Doktorskiej tegoż Uniwersytetu. Zainteresowania badawcze: biografistyka, historia Lwowa, historia regionalna. Pracownik Działu Badań Etnograficznych Muzeum Wsi Kieleckiej.
lic. Agnieszka Kondrak – absolwentka filologii germańskiej w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, aktualnie studentka trzeciego roku filologii polskiej oraz pierwszego roku studiów magisterskich na kierunku lingwistyka stosowana. W 2019 roku uczestniczka programu Erasmus+, który dał jej możliwość rocznego studiowania w Niemczech (w miejscowości Würzburg). Pasjonuje się literaturą, muzyką, sportem i językami obcymi.
mgr Mariusz Heliński – absolwent filologii polskiej w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. W latach 2020/2021 oraz 2021/2022 pełnił funkcję sekretarza Forum Młodych Humanistów. Jego największą pasją jest literatura. W obszarze zainteresowań Mariusza znajdują się także m. in. język polityki oraz język współczesnych mediów. Obecnie jest doktorantem w Szkole Doktorskiej UJK w dyscyplinie literaturoznawstwo.
lic. Anna Sobieraj – absolwentka studiów licencjackich, a obecnie studentka na II stopniu filologii polskiej w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Interesuje się zarówno językoznawstwem, jak i literaturoznawstwem (w szczególności motywami biblijnymi) oraz nauką języka angielskiego.
Współpracownicy koła:
mgr Monika Gryboś – polonistka w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Legionów Polskich 1914-1918 w Legionowe, egzaminatorka OKE w Warszawie. Absolwentka studiów podyplomowych na kierunkach Neurodydaktyka z tutoringiem, Diagnoza i terapia pedagogiczna oraz Pedagogika specjalna z edukacją spersonalizowaną, spec. praca z uczniem z niepełnosprawnością intelektualną i spektrum autyzmu. Obecnie doktorantka Szkoły Doktorskiej UW (dyscyplina: językoznawstwo). Interesuje się metodyką nauczania języka polskiego, dydaktyką szkolną, pracą z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (dysleksja, dysortografia, dysgrafia, uczeń zdolny), pedeutologią.
mgr Krystian Łata – pedagog, gerontolog, magister pracy socjalnej. Zawodowo zajmuje się zaburzeniami procesów poznawczych osób dorosłych i seniorów oraz dydaktyką. Zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia dotyczące gerontologii, psychologii poznawczej, kognitywistyki, lingwistyki kognitywnej, conlangingu i eksperymentów lingwistycznych.
Byli członkowie i współpracownicy:
mgr Magdalena Janus – absolwentka kierunku filologia germańska (specjalizacja tłumaczeniowo – kulturowa) w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Interesuje się nauką języków obcych, muzyką, badaniem niemieckich dialektów, a także związków pomiędzy językiem, a kulturą. Chętnie poznaje kulturę innych krajów oraz analizuje różnice kulturowe.
mgr Piotr Raczyński – absolwent studiów I i II stopnia na kierunku pedagogicznym (specjalność EWiP). Interesuje się głównie: językowymi obrazami świata społeczności internetowych, dyskursem i rozmaitymi zjawiskami świata cyfrowego.
mgr Huiling Zhang (张慧玲) – pochodzi z Chin. Absolwentka polonistyki Kantońskiego Uniwersytetu Spraw Międzynarodowych oraz studiów magisterskich na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.