Prelekcje Młodych Humanistów

22 maja 2024

Tegoroczny cykl „Prelekcji Młodych Humanistów” zakończyły dwa wystąpienia. Prelegentkami były studentki Anna Sobieraj — temat wystąpienia: „Młodomowa — język współczesnej młodzieży” i  Agnieszka Kondrak — temat wystąpienia: „Obraz matki i ojca wobec traumy wojennej według Remarque’a”.

29 kwietnia 2024

W ramach cyklu „Prelekcje Młodych Humanistów” wystąpił mgr Mariusz Heliński — doktorant Szkoły Doktorskiej UJK (dyscyplina: literaturoznawstwo).

Temat wystąpienia: „Nie tylko poeta. O koncepcji monografii twórczości Adama Ochwanowskiego.

12 marca 2024

W ramach cyklu „Prelekcje Młodych Humanistów” wystąpiła mgr Aleksandra Kobiałka — doktorantka Szkoły Doktorskiej UJK (dyscyplina: literaturoznawstwo).

Temat wystąpienia: „List od czytelnika jako przykład tekstu krytycznoliterackiego”.

17 stycznia 2024

W ramach cyklu „Prelekcje Młodych Humanistów” wystąpiła Agnieszka Kondrak — absolwentka filologii germańskiej oraz filologii polskiej w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, obecnie studentka drugiego roku studiów magisterskich na kierunku lingwistyka stosowana.

Temat wystąpienia: „Potencjał dydaktyczny mitologii słowiańskiej”.

13 grudnia 2023

W ramach cyklu „Prelekcje Młodych Humanistów” wystąpiła dr Patrycja Kubicha — językoznawczyni, pracownica ILiJ UJK.

Temat wystąpienia: „Analiza pragmatyczna treści i języka brytyjskich i niemieckich przemówień na temat brexitu w kontekście teorii relewancji”.

13 października 2023

Inauguracyjny wykład w ramach cyklu „Prelekcje Młodych Humanistów” wygłosił mgr Paweł Łyżwiński — absolwent filologii polskiej, doktorant literaturoznawstwa w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UJ, który opowiedział o wynikach swoich badań i książce pt. „(Nie)pojednane opozycje. Szachowe tropy w tekstach kultury nowoczesnej” (Universitas 2022).

30 czerwca 2023

Tegoroczny cykl „Prelekcji Młodych Humanistów” zakończyło wystąpienie dr Katarzyny Ostrowskiej — Opiekunki naszego koła, która wygłosiła niezwykle interesujący referat pt. O projekcie monografii „Słownictwo wybranych polskich reportaży książkowych (2004–2018)”.

24 maja 2023

W ramach cyklu „Prelekcje Młodych Humanistów” wystąpił mgr Damian Kozłowski — doktorant Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (dyscyplina: historia).

Temat wystąpienia: „Józef Białynia-Chołodecki (1852-1934). Historyk, społecznik, miłośnik przeszłości Lwowa”.

20 kwietnia 2023

W ramach cyklu „Prelekcje Młodych Humanistów” wystąpiła Dominika Jaskólska — doktorantka Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (dyscyplina: językoznawstwo).

Temat wystąpienia: „Wspieranie rozwoju kompetencji komunikacyjnych przez nauczycieli wychowania przedszkolnego w grupach zróżnicowanych językowo”.

27 marca 2023

W ramach cyklu „Prelekcje Młodych Humanistów” wystąpił mgr Paweł Pryt – doktorant Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (dyscyplina: historia).

Temat wystąpienia: „Ordynacja Myszkowskich w dobie gospodarki folwarczno-pańszczyźnianej”.

09 grudnia 2022

W ramach cyklu „Prelekcje Młodych Humanistów” wystąpiła lic. Aleksandra Sędłakowska — absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie oraz  krytyki literackiej na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Temat wystąpienia: „Jestem sobą czy gram siebie? Kobieta w twórczości Jacka Kaczmarskiego”.

18 listopada 2022

W ramach cyklu „Prelekcje Młodych Humanistów” wystąpiła mgr Natalia Woźniak — doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Łódzkiego (dyscyplina: psychologia).

Temat wystąpienia: „Komunikacja w związkach międzykulturowych”.

28 października 2022

W ramach cyklu „Prelekcje Młodych Humanistów” wystąpiła mgr Monika Gryboś — doktorantka Szkoły Doktorskiej UW (dyscyplina: językoznawstwo).

Temat wystąpienia: „Kompetencja tekstotwórcza uczniów zdolnych: implikacje dydaktyczne”.

10 czerwca 2022

W ramach cyklu „Prelekcje Młodych Humanistów” wystąpiła mgr Monika Żelazna — doktorantka w dyscyplinie Literaturoznawstwo w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Temat wystąpienia: „Kreacje rewolucjonistek w prozie polskiej początku XX wieku”.

08 kwietnia 2022

W ramach cyklu „Prelekcje Młodych Humanistów” wystąpiła dr Katarzyna Ostrowska.

Temat wystąpienia: „O projekcie monografii pn. „Reportaż książkowy w świetle językoznawstwa statystycznego. Składnia, styl, gatunek”.

28 stycznia 2022

W ramach cyklu „Prelekcje Młodych Humanistów” wystąpiła mgr Natalia Walkowiak.

Temat wystąpienia: „Prasa kobieca jako źródło wiedzy o zdrowiu”.

17 grudnia 2021

W ramach cyklu „Prelekcje Młodych Humanistów” wystąpiła mgr Patrycja Kubicha — doktorantka w dyscyplinie Językoznawstwo w Szkole Doktorskiej UJK. Prelegentka opowiedziała o wykorzystaniu programu AntConc do analizy językowej przemówień politycznych.

19 listopada 2021

W ramach cyklu „Prelekcje Młodych Humanistów” wystąpił lic. Krystian Łata.

Temat wystąpienia:  „Fenomen conlangingu — dziwaczne hobby czy sztuka wynalazków językowych?”

15 października 2021

W ramach cyklu „Prelekcje Młodych Humanistów” wystąpił mgr Piotr Raczyński – doktoranta Szkoły Doktorskiej UJK (dyscyplina: językoznawstwo).

Temat wystąpienia: „Od karnawału do mizoginii. Autostereotypy w zamkniętych społecznościach internetowych”.

28 maja 2021

W ramach cyklu „Prelekcje Młodych Humanistów” wystąpiły dwie prelegentki:

mgr Monika Gryboś — polonistka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Legionów Polskich 1914-1918 w Legionowe, egzaminatorka OKE w Warszawie.

Temat wystąpienia: „Kompetencje tekstotwórcze ucznia zdolnego (na przykładzie listu i jego odmian gatunkowych)”.

lic. Huiling Zhang — absolwentka polonistyki Kantońskiego Uniwersytetu Spraw Międzynarodowych, obecnie studentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Temat wystąpienia: „Chińskie święta na języku”.