Niewiarygodne przygody Marka Piegusa (książka nagrodzona Orlim Piórem przez czytelników „Płomyka” w 1970 roku), Sposób na Alcybiadesa (powieść uhonorowana wpisem na Honorową listę IBBY w 1978 roku), dalej Księga urwisów, Siódme wtajemniczenie, Klub włóczykijów, to tylko niektóre tytuły z katalogu osiągnięć Edmunda Niziurskiego (1925-2013). Wiele z nich przypomnimy w 2025 roku, ponieważ to rok ważnego Jubileuszu autora. Jego 100. rocznicy urodzin poświęcona będzie Ogólnopolska Konferencja Naukowa, organizowana w dniach 3-4 czerwca w Kielcach przez Instytut Literaturoznawstwa i Językoznawstwa UJK, zatytułowana Galeria postaci. Mapa miejsc. Edmundowi Niziurskiemu w 100. rocznicę urodzin. Projektowi, dofinansowanemu ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu Doskonała nauka II, opracowanemu i kierowanemu przez dr hab. Martę Bolińską, prof. UJK, towarzyszyć będą – od marca aż do września – wydarzenia kulturalne i edukacyjne (warsztaty, konkursy, spacery i in.). Uświetnią one dwudniowe spotkanie naukowców z różnych ośrodków akademickich w kraju oraz miłośników prozy pisarza i, mamy nadzieję, pozwolą ponownie sięgnąć do tej, pełnej przygód i humoru, twórczości.
Wypada dodać, że z Kielcami Niziurski związany był od dnia narodzin (10 lipca 1925). Tutaj mieszkał w młodości, tu uczył się w gimnazjum im. J. Śniadeckiego, tu wielokrotnie wracał w powieściach, osadzając akcję utworów na ziemi świętokrzyskiej. Kielce uhonorowały autora Awantury w Niekłaju skwerem jego imienia, położonym w malowniczym zakątku miasta, tuż przy amfiteatrze na Kadzielni. Liczymy, że Skwer Niziurskiego ożyje podczas licznych imprez planowanych w Roku Jego Jubileuszu. Wydarzenia zostały zainicjowane i przygotowane przez ILiJ m.in. we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. J. Pilcha, Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach oraz innymi placówkami i instytucjami.
Jubileusz Niziurskiego będzie także okazją do uczczenia 90. rocznicy urodzin prof. Jana Pacławskiego, wieloletniego pracownika naukowego UJK, badacza literatury, pomysłodawcy i redaktora wielotomowego słownika Pisarze regionu świętokrzyskiego, inicjatora eventów naukowych oraz konferencji poświęconych m.in. Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu, Wiesławowi Myśliwskiemu i właśnie Edmundowi Niziurskiemu.