Warunki uczestnictwa

Szkoła Otwartego Umysłu odbywa się dwa razy w roku – wiosną na Ukrainie oraz późnym latem w Polsce. Obecnie warsztaty metodologiczne prowadzone są przez wykładowców z miast partnerskich, a uczestnikami są studenci i doktoranci z Polski (Kielce, Warszawa, Katowice, Białystok), Rosji (Moskwa, Niżnyj Nowogród), Ukrainy(Tarnopol, Kijów, Krzemieniec, Kamieniec Podolski) i Czech (Ostrawa).

W pierwszym spotkaniu SzOU w Chęcinach wzięli udział studenci oraz doktoranci z Kielc, Kamieńca Podolskiego i Lwowa, a samo wydarzenie zorganizowali dr hab. Oleg Leszczaki dr Ryszard Stefański z UJK oraz dr. hab. Oleksandr Wołkowynski z Kamieńca Podolskiego. W następnych latach do Projektu dołączyli dr hab. Michał Łabaszczuk (Tarnopol, Łódź, Bielsko-Biała) i dr hab. Oksana Łabaszczuk (Tarnopol), dr Olena Pasicznyk (Krzemieniec).

Obecnie stałymi uczestnikami i oficjalnymi współorganizatorami Spotkań Integracyjnych SzOU są studenci i doktoranci z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (Polska), Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Ogienki w Kamieńcu Podolskim (Ukraina), Akademii Humanistyczno-Pedagogicznej im. Tarasa Szewczenki w Krzemieńcu (Ukraina) oraz Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Włodzimierza Hnatiuka w Tarnopolu (Ukraina).

Ze względu na wielkość przedsięwzięcia, jakim w ostatnich latach stała się Szkoła Otwartego Umysłu, Organizatorzy ustalili pewne zasady.

  • Strona przyjmująca (określana wg kolejności) zapewnia uczestnikom pobyt (warunki: internat lub akademik) i wyżywienie (stołówka szkolna, uniwersytecka, katering, śniadania i kolacje mogą być w postaci produktów – przygotowanie we własnym zakresie przy dostępie do kuchni), a także organizuje posiedzenia konferencyjne, wycieczki, wieczory kultury i ogniska).
  • Strony wysyłające zapewniają uczestnikom przejazd w obie strony.
  • Uczestnicy polscy ponoszą w kosztach publikacji (poprzez wpisowe). Doktoranci uczestniczą na zasadzie odpłatności za umowy posiadania kosztów na badania.
  • Strona ukraińska zapewnia druk czasopisma „Школа вiдкритого розуму”.
  • Ilość uczestników jest uzależniona od możliwości strony przyjmującej. Z reguły to ok. 30-35 osób ze strony współorganizatorów Projektu, 5-10 uczestników zapraszanych spoza członków Projektu oraz 4-6 promotorów. Strona przyjmująca może zaprosić  większą liczbę uczestników.

Jeżeli jesteście zainteresowani udziałem w Szkole Otwartego Umysłu, skontaktujcie się z nami. Wszystkie niezbędne informacje znajdziecie w zakładce Kontakt.