Zagadki literackie dla wytrwałych
Z jakiego utworu E. Niziurskiego pochodzi podany akapit? Kogo/czego dotyczy?
13.
SKRZYŻOWANIA
Po uzupełnieniu pustego pola parą liter powstaną dwa krzyżujące się wyrazy (jeden w liczbie mnogiej). Dopisane litery, czytane rzędami, utworzą rozwiązanie.
KALAMBUR WIĄZANY
Rozwiązanie kalamburu wiązanego tworzy słowo powstałe z dwóch słów. Końcowe litery pierwszego są takie same jak początkowe drugiego.
Przykład: kontra + trakt = kontrakt.
ŁÓW SŁÓW
Po wypełnieniu pustych kratek diagramu odpowiednimi literami powstanie dwanaście 8-literowych rzeczowników pospolitych.
Każdy wyraz zawiera dwie takie same spółgłoski sąsiadujące ze sobą i zaznaczone kropkami, jak w słowie pizza.
Litery z ponumerowanych pól utworzą rozwiązanie.
© ułożyła Agnieszka Dolecka
26.05.2025
12.
FINKA
Poza diagramem podano w kolejności alfabetycznej wszystkie spółgłoski występujące w danym rzędzie i wszystkie samogłoski występujące w danej kolumnie.
Po ich odpowiednim uporządkowaniu powstanie rozwiązanie – tytuł utworu Edmunda Niziurskiego.
RozwiązanieEminencje i bałłabancje
NEOLOGOGRYF
W każdym odgadniętym wyrazie należy zmienić jedną literę i przenieść je do prawego diagramu. Litery prawego diagramu, czytane rzędami, utworzą tytuł utworu Edmunda Niziurskiego.
- Pozycja dla gimnastyków.
- Ptak z wybrzeża Bałtyku.
- Dawna nazwa tataraku.
- Furman z niego strzela.
- Kanadę i USA rozdziela.
Rozwiązaniesiad, mewa, ajer, bicz, Erie – Siódme wtajemniczenie
PRZESUWANKA
Po przesunięciu wszystkich liter z pojedynczych kratek obok diagramu powstanie w nim rozwiązanie. Litery z narożników (J, S, I, O) można przesunąć tylko wzdłuż przekątnych kratek diagramu, a pozostałe do jego odpowiednich rzędów i kolumn, przy których się znajdują.
RozwiązanieJubileusz Edmunda Niziurskiego
© ułożyła Agnieszka Dolecka
19.05.2025
11.
SZYFROGRAM
Odgadnięte hasła szyfrogramu należy wpisać obok liczb, którymi są zaszyfrowane. Litery napisane od 1 do 41 utworzą rozwiązanie.
Rozwiązanieułuda, dres, krynolina, dystrykt, chmiel, uzda, kilim (Edmund Niziurski klasyk literatury dla młodych)
© ułożyła Agnieszka Dolecka
12.05.2025
10.
LOGOGRYF
Po wpisaniu odgadniętych wyrazów litery w kolorowych polach, czytane rzędami, utworzą rozwiązanie.
- Szlachcianka.
- Kurier.
- Jednożeństwo.
Rozwiązaniehrabianka, posłaniec, monogamia (Biała noga)
KRESKÓWKA
Brakujące litery utworzą nowe słowa i stanowią rozwiązanie zagadki
RozwiązanieSprawa Klarneta
© ułożyła Agnieszka Dolecka
05.05.2025
10.
LOGOGRYF
Po wpisaniu odgadniętych wyrazów litery w kolorowych polach, czytane rzędami, utworzą rozwiązanie.
- Do twarzy na plaży.
- Cieszy konie.
- Architekt Stanisława Lubomirskiego.
- Chłop pańszczyźniany.
- Bliska ciału.
Rozwiązanieopalacz, karmnik, Trapola, poddany, koszula (Alarm na poddaszu)
KRESKÓWKA
Brakujące litery utworzą nowe słowa i stanowią rozwiązanie zagadki
RozwiązanieBiała noga
© ułożyła Agnieszka Dolecka
28.04.2025
9.
„[…] To typ maniakalny. Może cię zadręczyć na śmierć, jeśli uzna, żeś wart „radosnej męki uczenia”, więc miej się na baczności, chyba że lubisz „radosne męki”… […]
Kręciło się tu już paru, jak mi się wydało, dość zdenerwowanych gogów. Wysunąłem dyskretnie zza mankietu kartkę z karykaturami. Jeszcze raz okazało się, że były naprawdę znakomite. Bez trudu rozpoznałem fizyka […], ze srebrną aureolą włosów wokół szlachetnej twarzy poznaczonej bruzdami cierpienia i nieuleczalnej melancholii, a także bez wahania zidentyfikowałem panią Kocką, czyli Kocię, sympatyczną brunetkę w stylu „afro”, i matematyka Podleckiego, który miał czaszkę o dziwnym kształcie i wygląd „płochliwego okapi”.
Odpowiedź/Opis nauczyciela fizyki, p. Ostańki./ E. Niziurski, Szkolny lud, Okulla i ja, wyd. 2, Nasza Księgarnia, Warszawa 1995, s. 8; 41/.
21.04.2025
8.
„Trąba kocha się od dwóch lat w pani Rosińskiej od przyrody, czyli Szufli, ale bez wzajemności, bo Szufla woli Geparda. […] Ma wygląd chorowity, ale nie próbuj z nim żadnych sztuczek. Na Geparda nie ma mocnych… […] Po piętrach biega Gepard, ucisza i kontroluje, ale podobno o czwartej ma masaż, więc zaraz sobie pójdzie. Nie musiał nikt mi go przedstawiać. Od razu go poznałem. Jest taki jak na karykaturze Arka. Malutka, krótko ostrzyżona główka, zapadłe policzki, długie nogi, zgarbione plecy.
Odpowiedź/Opis nauczyciela wychowania fizycznego, p. Soczewiaka. / E. Niziurski, Szkolny lud, Okulla i ja, wyd. 2, Nasza Księgarnia, Warszawa 1995, s. 8; 10/
14.04.2025
7.
„Puściłem się biegiem po schodach wyprzedzając klasę, chciałem być pierwszy na górze, ale w połowie drogi zatrzymał mnie surowy głos kobiecy. Spojrzałem. Na półpiętrze stała chuda osoba z dziennikiem w ręce. Miała gładko uczesane włosy nieokreślonego koloru i zielonkawy kostium z naramiennikami, kieszeniami i wielkimi guzami, zupełnie podobny do paradnego munduru. Nie potrzebowałem sięgać do „katalogu” Arka, rozpoznałem od razu, z kim mam nieprzyjemność. Te oczy w czerwonych obwódkach, te wielkie okulary, ta workowata szyja o sfałdowanej skórze i ogólne podobieństwo do kobry”.
Odpowiedź/Opis p. wicedyrektor szkoły, Renaty Okulczyiej, zwanej Okullą. /E. Niziurski, Szkolny lud, Okulla i ja, wyd. 2, Nasza Księgarnia, Warszawa 1995, s. 7/.
07.04.2025
6.
LOGOGRYF
Po wpisaniu odgadniętych wyrazów litery w kolorowych polach, czytane rzędami, utworzą rozwiązanie.
- W szkole wojskowej.
- Kuzynka śledzia.
- Przestrach do potęgi.
- Średniowieczny gatunek literacki.
- Stan stały wody.
Rozwiązaniekadet, aloza, groza, summa, śnieg (Adelo, zrozum mnie)
KRESKÓWKA
Brakujące litery utworzą nowe słowa i stanowią rozwiązanie zagadki
RozwiązanieWyspa Strachowica
REBUS ANAGRAMOWY
Przestawione litery odgadniętych haseł rebusu utworzą rozwiązanie – tytuł utworu Edmunda Niziurskiego.
RozwiązaniePapieros
© ułożyła Agnieszka Dolecka
31.03.2025
5.
LOGOGRYF
Po wpisaniu odgadniętych wyrazów litery w kolorowych polach, czytane rzędami, utworzą rozwiązanie.
- Delikates.
- Trefniś z obrazu Jana Matejki.
- Hiszpański kompleks pałacowy.
- Odtwórca roli agenta FBI w serialu Bez śladu.
Rozwiązanieprzysmak, Stańczyk, Eskurial, LaPaglia (Przystań Eskulapa)
KRESKÓWKA
Brakujące litery utworzą nowe słowa i stanowią rozwiązanie zagadki
RozwiązanieKsięga urwisów
© ułożyła Agnieszka Dolecka
24.03.2025
4.
LOGOGRYF
Po wpisaniu odgadniętych wyrazów litery w kolorowych polach, czytane rzędami zgodnie z wyznaczonym kierunkiem, utworzą rozwiązanie.
- Narrator Lotu nad kukułczym gniazdem K. Keseya.
- Rodzaj pisma gotyckiego.
- Grupa społeczna.
- Rodzaj futra lub czapki.
- Szczęśliwe imię żeńskie.
RozwiązanieBromden, rotunda, rodzina, lisiura, Feliksa (Edmund Niziurski)
KRESKÓWKA
Brakujące litery utworzą nowe słowa i stanowią rozwiązanie zagadki
RozwiązanieEdmund Niziurski
© ułożyła Agnieszka Dolecka
17.03.2025
3.
„Przejdźmy do twarzy. Twarz wygolona, bez zarostu, tylko z uszu sterczą mu pędzelki… duże pęki złotorudawej szczeciny, cera jasna, delikatna, można by powiedzieć dziewczęca, bez pieprzyków i brodawek, z wyjątkiem jednej małej na czole. Brwi uniesione do góry jakby ze zdziwienia, lewa bardziej – może z powodu niewielkiej blizny powyżej”.
OdpowiedźOdpowiedź/Opis złodzieja Palemona dokonany przez Dezyderiusza Pokiełbasa, zwanego Dzidkiem/. Zob. E. Niziurski, Przygody Bąbla i Syfona, Wydawnictwo Zielona Sowa, Kraków 2002, wyd.VII, s. 16.
10.03.2025
2.
„Po prostu uważałem, że tak należy postępować i nie potrafiłbym inaczej. „Dobroć sama dla siebie jest najwyższą nagrodą, wzbogaca bardziej tego, kto daje, niż tego kto bierze”… Zabrzmiało mi to bardzo filozoficznie, może trochę za bardzo, ale uspokoiło mnie poważnie… i do tego stopnia, że gorycz ustąpiła, a zamiast niej poczułem normalny głód. Przyśpieszyłem więc kroku, by nie spóźnić się do domu na obiad”.
OdpowiedźOdpowiedź/Rozmyślania Tomka nad pytaniem, czy warto być dobrym dla dziewczyn/. Zob. E. Niziurski, Awantury kosmiczne, Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1982, wyd. II, s. 153.
03.03.2025
1.
„Niestety, na polu bitwy działy się fakty rażąco sprzeczne z historią. Owo bowiem Wielki Mistrz Ulryk, rozłożywszy na łopatki Zawiszę Czarnego, przedarł się aż do króla Władysława i zaczął z nim toczyć wspaniały pojedynek, o którym głucho zarówno u Długosza, jak i u innych kronikarzy. Na szczęście Wielki Książę Witold nie stracił rezonu i – zagrzawszy Litwinów okrzykiem: „Hura na Kolonistów!” – wpadł z nim na Ulryka”.
OdpowiedźOdpowiedź/Próba odtworzenia Bitwy pod Grunwaldem zainicjowana przez dra G. Otrębusa/. Zob. E. Niziurski, Awantura w Niekłaju, Wydawnictwo Zielona Sowa, Kraków 2001, wyd. VII, s. 5.
24.02.2025
ZAPRASZAMY na tygodniówki
Skąd to znamy? Baw się wspólnie z nami
Będziemy przybliżać i popularyzować twórczość Jubilata oraz proponować nasze „tygodniówki” (zagadki, które będą pojawiać się co tydzień).
Chcemy, by rozwiązania stały się wartością samą w sobie i indywidualnie przyznawaną nagrodą sobie samym, czytelnikom umiejącym rozpoznać źródło, z którego zacytowany został fragment tekstu autora Siódmego wtajemniczenia.
Zaczynamy w poniedziałek, 24 lutego, na stronie konferencji Niziurski 2025.