Przejrzysty ojczysty. Młode słowa i nowe media – debata o nowych trendach w języku i kulturze

W ramach Tygodnia Kultury Języka realizowanego pod hasłem: Przejrzysty ojczysty. Przez młodomowę do współczesnej kultury odbyła się 19 marca (w formie online, dzięki Uniwersyteckiemu Centrum Mediów) inspirująca dyskusja: Młode słowa i nowe media – debata o nowych trendach w języku i kulturze. Wzięli w niej udział: Ewa Lipowicz (dziennikarka i redaktorka Polskiego Radia), Matylda Kozakiewicz (polonistka, studentka psychologii, blogerka, zawodowo zajmująca się psychoedukacją na Instagramie, TikToku i blogu Segritta.pl.) oraz Mateusz Adamczyk (polonista, członek Zespołu Retoryki i Komunikacji Publicznej Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN, popularyzator wiedzy o języku, prowadzący swój kanał na YouTube poświęcony językowi polskiemu). Dyskusję prowadziły dr hab. Marzena Marczewska, prof. UJK i dr Katarzyna Ostrowska. Poruszono wiele ciekawych tematów dotyczących m.in. słownictwa młodzieżowego i kreatywności językowej młodych ludzi, netykiety i hejtu w Internecie czy feminatywów. Bardzo dziękujemy wszystkim debatującym.

Debata dostępna jest w dwóch częściach pod poniższymi linkami:
Cz. 1 – https://www.youtube.com/watch?v=tZyuhxiZbew
Cz. 2 – https://www.youtube.com/watch?v=OYGoaQOsoZE

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu "Przejrzysty ojczysty.Przez młodomowę do współczesnej polszczyzny", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Ojczysty - dodaj do ulubionych 2021.

Na zdjęciu: współprowadząca debatę, dr hab. prof. UJK Marzena Marczewska, dyrektorka ILiJ, spogląda w leżący przed nią laptop
Na zdjęciu: studio Uniwersyteckiego Centrum Mediów. Ma ekranach widoczni: Mateusz Adamczyk, Marzena Marczewska, Katarzyna Ostrowska.
Na zdjęciu: studio Uniwersyteckiego Centrum Mediów. Ma ekranach widoczne: Matylda Kozakiewicz, Marzena Marczewska, Katarzyna Ostrowska.