Cyfrowe Arcydzieła Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie

Dobiega końca realizowany w 2021 roku  Cyfrowe Arcydzieła Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie ("CATS") – etap I, dofinansowany w ramach programu Kultura Cyfrowa ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W efekcie trwających przez cały rok 2021 prac zostało zeskanowanych, opracowanych i upublicznionych na stronie Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej 50 najcenniejszych egzemplarzy przechowywanych w zbiorach Archiwum Artystycznego i Biblioteki Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Publikacje będą rozbudowywane w przyszłości.

Są to XIX oraz XX-wieczne scenariusze teatralne (rękopisy, maszynopisy i druki) zawierające autografy i odręczne uwagi inscenizacyjne najwybitniejszych twórców polskiego teatru. Znajdują się wśród nich bezcenne egzemplarze z prapremier Kordiana z 1899 r. i Dziadów z 1901 r., Tumora Mózgowicza Witkacego z 1921 r., ale też jeden z najstarszych krakowskich scenariuszy teatralnych – Angelo, tyran Padewski V. Hugo z roku 1836.

 

Link do publikacji egzemplarzy:

http://mbc.malopolska.pl/dlibra/publication?id=135021&tab=3

Zdjęcie: https://teatrwkrakowie.pl/informacje-dla-widzow

Informację podajemy za prof. Dianą Poskutą-Włodek.

 << Powrót

Skip to content