Dzień Otwarty w naszym Instytucie

1 kwietnia, w ramach Dnia Otwartego Wydziału Humanistycznego, gościliśmy w naszym Instytucie uczniów z wielu szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Kielc i regionu (min. z Szydłowca, Końskich, Starachowic), którzy, wraz z nauczycielami, uczestniczyli w wykładach, warsztatach i debatach podzielonych na bloki językowe (polonistyczny oraz angielsko-, niemiecko- i rosyjskojęzyczny).
Do śpiulkolotu zaprosiła dr hab., prof. UJK Anna Wileczek (Śpiulkolot, naura czy julka, czyli o „zawłaszczaniu” języka), werbując jednocześnie młodych ludzi do Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży (w kooperacji ze swoją doktorantką mgr Anitą Jagun), hipnotyzował zebranych dr Marcin Pawlicki (warsztaty: „Język i hipnoza”), o „podejściu interdyscyplinarnym w procesie uczenia i nauczania” debatowali członkowie Forum Młodych Humanistów pod kierunkiem dr Katarzyny Ostrowskiej, a „Różewicz – poeta wiecznego niepokoju” był bohaterem pasjonującego wykładu dr hab. prof. UJK Janusza Detki.
Po świecie baśni braci Grimm oprowadzał uczniów mgr Ralph Arzt. Dr Donata Wójcik przybliżyła postać cesarzowej Elżbiety (Sissi) – osoby wciąż inspirującej, barwnej i, jak na swoje czasy, dość kontrowersyjnej. Zapewniliśmy też uczniom sporą dawkę nie tylko wiedzy, ale i relaksu – podczas gier i zabaw językowych przygotowanych przez dr Beatę Głowińską. Zainteresowani językiem angielskim wysłuchali „o języku Szekspira słów kilka” dr Pawła Kaptura, zaś mgr Alicja Lewicka, przeprowadzając quizy językowe, pokazała, że nie taka gramatyka straszna, jak ją malują. Fonetyczne różnice między brytyjskim a amerykańskim angielskim wyjaśniała dr Aleksandra Matysiak. Rosyjską modę na przestrzeni wieków mieli okazję poznać uczniowie uczestniczący w warsztatach dr hab. prof. UJK Iriny Rolak i dr hab. prof UJK Martyny-Król Kumor. Dr hab. prof. UJK Oleg Leszczak przedstawił językowy obraz świata Rosjan i Ukraińców.
Frekwencja dopisała! Serdecznie dziękujemy młodym ludziom za aktywną obecność, a nauczycielom i wykładowcom za rozbudzanie w uczniach językowych, literackich i kulturowych pasji.
(Oprac. M. Bator i D. Wójcik).
Zdjęcia własne i z fp UJK