Najnowsza publikacja prof. Marka Ruszkowskiego

Okładka słownika nazw miejscowości województwa świętokrzyskiego - prof. Marka Ruszkowskiego (zdjęcie)Z przyjemnością informujemy o najnowszej publikacji prof. Marka Ruszkowskiego. Autorowi serdecznie gratulujemy, a zainteresowanych zachęcamy do lektury.

Marek Ruszkowski, Słownik nazw miejscowości województwa świętokrzyskiego, Wydawnictwo UJK, Kielce 2020 (312 s.)

Słownik daje odpowiedzi na pytania typu: Domaszowice czy Domaszewice? Jadę do Tuczęp czy Tuczępów (wieś Tuczępy)? Mieszkam we Włoszczowie czy we Włoszczowej? Przymiotnik od nazwy Oblęgorek to oblęgorski czy oblęgorecki? Jak brzmią przymiotniki od nazw Bejsce, Bizorędki?

Słownik nazw miejscowości województwa świętokrzyskiego jest pierwszym tego typu opracowaniem. Rejestruje 7266 nazw miejscowych województwa świętokrzyskiego, co stanowi 7,0% nazw miejscowych Polski. Przy każdej nazwie podano sześć informacji: 1. urzędową nazwę miejscowości lub jej części, 2. urzędowo ustalony typ miejscowości, 3. przynależność administracyjną miejscowości do gminy, 4. przynależność administracyjną miejscowości do powiatu, 5. zakończenie dopełniacza dla nazw wszystkich miejscowości, co sugeruje sposób odmiany, 6. formę przymiotnika.  Podane informacje są zgodne z ustaleniami  Komisji Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych, mają więc status normy urzędowej i językowej.

Słownik może być pomocny nauczycielom, uczniom, studentom, urzędnikom i wszystkim tym, którym kwestie poprawnego posługiwania się nazwami miejscowymi nie są obce.

Książka będzie do nabycia w Wydawnictwie UJK https://wydawnictwo.ujk.edu.pl/.../nowosci-filologia-polska/