Jak odmieniać nazwisko Kołacz, gdy zapraszamy matkę i syna

Witam serdecznie,
mam pytanie w związku z redagowaniem zaproszeń ślubnych: jak zaadresować, gdy zapraszani są matka i syn, w tym konkretnym przypadku chodzi o nazwisko Kołacz. W przypadku małżeństwa byłoby to: zapraszamy Elżbietę i Mariana Kołaczów, na kopercie: Elżbieta i Marian Kołaczowie, ale w przypadku matki i syna? Odmieniać czy nie odmieniać?
Pozdrawiam

Krystyna

Odpowiedź PJ:

W opisanej sytuacji należy nazwisko odmienić w liczbie mnogiej, czyli napisać np.: Zapraszamy Magdalenę i Walentego Kołaczów. Decydujące jest to, że osoby są różnej płci. Podobnie byłoby, gdyby należało zwrócić się do brata i siostry. Nazwisk typu Kołacz używamy w liczbie mnogiej nie tylko wtedy, gdy odnosimy je do par małżeńskich, ale także do większej liczby członków jednej rodziny. W postaci nieodmienionej postawimy je w zaproszeniach kierowanych wyłącznie do kobiet, np. Zapraszamy Annę i Magdalenę Kołacz.
Gdyby takie rozwiązanie wzbudzało wątpliwości, można także zaprosić Magdalenę Kołacz i Walentego Kołacza, czyli każdego z członków rodziny wymienić osobno.
Nie należy jednak pisać: Zapraszamy Magdalenę i Walentego Kołacz, choć to dość częsta dziś forma z nieodmienionym nazwiskiem.

Piotr Zbróg, IFP UJK



<< Powrót

Skip to content