Niebadane, SMS-a, nie: zawiązać buta

Dzień dobry,
bardzo uprzejmie proszę o informację na temat poprawnej pisowni z nie słowa badane, tj. „w audiometrii zagłuszamy ucho nie badane”, czy „w audiometrii zagłuszamy ucho niebadane”.
Chciałbym również zapytać, czy wobec powszechnego stosowania odmiany „otrzymałem SMS-a” zamiast „otrzymałem SMS” (podobnie jak „otrzymałem maila” zamiast „otrzymałem mail”), ta forma stała się już poprawna? I jeśli jest to poprawna forma, to można (o zgrozo) powiedzieć: „zawiązałem buta”?
Z góry bardzo dziękuję za wyjaśnienia
RM

Odpowiedź PJ:

Teoretycznie można napisać niebadane (jeżeli chcemy wskazać cechę ucha) i nie badane (jeżeli mamy na myśli to, że w danej chwili ucha się nie bada – co wynika z kontekstu). Oba warianty dopuszcza Wielki słownik ortograficzny PWN. Jednak obecnie – niezależnie od znaczenia – zaleca się pisownię łączną nie z imiesłowami przymiotnikowymi. I taki zapis doradzam.
W zwrocie otrzymać SMS-a  forma SMS-a jest potoczna, ale dopuszczalna od dłuższego czasu, notuje ją m.in. Wielki słownik poprawnej polszczyzny PWN. Natomiast nadal niepoprawny jest zwrot zawiązać buta.

Piotr Zbróg, IFP UJK<< Powrót

Skip to content