Pożegnanie

prof. Fryderyk Listwan (zdjęcie)Ze smutkiem zawiadamiamy, że 23 maja odszedł nagle Pan prof. hab. Fryderyk Listwan, nauczyciel akademicki w naszej Uczelni w latach 2003-2012, przez wiele lat pełnił funkcję wicedyrektora ds. dydaktycznych w Instytucie Filologii Słowiańskiej (obecnie ILiJ).
Swoje badania naukowe koncentrował wokół rosyjskiej prozy powieściowej XIX i XX wieku. Opublikował kilkadziesiąt prac naukowych. Wypromował wielu magistrantów, Jego zajęcia i seminaria cieszyły się zawsze ogromnym zainteresowaniem i uznaniem studentów.
Prof. dr hab. F. Listwan był człowiekiem niezwykłym, ujmowała nas Jego dobroć, szlachetność, prawość i życzliwość wobec każdego człowieka. Pomagał potrzebującym, był bardzo wyrozumiały i potrafił uważnie słuchać innych. Po przejściu na emeryturę skupił się na rozwijaniu swojej wielkiej pasji, czyli malarstwa.  Jego obrazy były prezentowane w Nagłowicach, gdzie ostatnio mieszkał, a także w Muzeum Przypkowskich w Jędrzejowie. Jeszcze niedawno zapraszał na swoją wystawę"Pastelowe opowieści": https://echodnia.eu/swietokrzyskie/8-marca-w-centrum-kultury-w-jedrzejowie-stanie-wystawa-pastelowe-opowiesci-profesora-fryderyka-listwana-wykladowcy-ujk-w/ar/13936174.

Czerpaliśmy od Niego nie tylko ogromną wiedzę,  ale również uczyliśmy się cierpliwości i dystansu wobec spraw nieistotnych.
Pozostanie w naszych sercach i pamięci…
Na zdjęciach: Pan Profesor Fryderyk Listwan i plakat z wystawy prac Profesora "Pastelowe opowieści" (Centrum Kultury w Jędrzejowie)
prof. Fryderyk Listwan (zdjęcie)Fryderyk Listwan "Pastelowe opowieści" (zdjęcie okładki)
 << Powrót

Skip to content