Spotkanie autorskie wokół I tomu „Dzienników” – sprawozdanie

30 marca odbyło się spotkanie autorskie prof. Zdzisława Jerzego Adamczyka i dr hab. prof. UJK Beaty Utkowskiej w związku z wydanym właśnie przez Instytut Badań Literackich i Uniwersytet Jana Kochanowskiego, w ich naukowym opracowaniu, pierwszym tomem (z planowanych siedmiu) nowej, pełnej edycji „Dzienników” Stefana Żeromskiego. Ukazała się ona, w ramach „Pism zebranych” Żeromskiego, ponad pół wieku od dwóch wydań wcześniejszych – z lat 1953-1956 oraz 1963-1970.

Prawie dwugodzina, pasjonująca rozmowa, w pełnej publiczności sali portretowej Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich, prowadzona przez Sylwię Zacharz, kierowniczkę Muzeum Lat Szkolnych S. Żeromskiego, dotyczyła początków całego projektu, powodów, dla których właśnie kieleckie środowisko, na czele ze znakomitym badaczem życia i twórczości Żeromskiego oraz edytorem jego tekstów Profesorem Zdzisławem Jerzym Adamczykiem, stało się kontynuatorem misji pomysłodawcy i redaktora naczelnego edycji „Pism”, Profesora Zbigniewa Golińskiego, niuansów pracy edytorskiej, ewolucji języka Żeromskiego, niegdysiejszej cenzury politycznej i obyczajowej, stosunku późniejszego pisarza do kieleckiego środowiska, do rosyjskiego zaborcy i wielu innych ciekawych spraw.

Gorąco polecamy lekturę tego tomu!