“Witamy na zbiorniku” – czy to poprawnie?

Witam,
czy prawidłowo została napisana nazwa miejsca?
WITAMY NA ZBIORNIKU W LIPOWICY
Jest to teren wypoczynkowy powstały po nieczynnej piaskowni.

Odpowiedź PJ:

Najlepiej i najstaranniej byłoby napisać: Witamy na terenie zbiornika w Lipowicy. To jednak konstrukcja nieco długa i oficjalna. Zatem skraca się ją do cytowanej: Witamy na zbiorniku w Lipowicy (?). Niektórych może ona razić jak podobne, na przykład: być na szkole (?), czyli 'na terenie szkoły'. Mimo tego poprawnie powiemy: Witamy na basenie (na terenie basenu), choć już: Kierownik jest na fabryce (na terenie fabryki) budzi wątpliwości purystów. Tego typu wyrażenia z NA są coraz częstsze i się przyjmują w zwyczaju. Zatem większość uznaje je za poprawne. Ja bym nikogo nie powitał NA ZBIORNIKU W LIPOWICY i tak nie napisał, ale mimo tego dopuściłbym to wyrażenie w języku potocznym. Zwłaszcza że owego NA nie można zastąpić konkurencyjnym W, jak w konstrukcjach: pracować w fabryce (lepiej) - pracować na fabryce (znacznie gorzej).
prof. Piotr Zbróg, ILiJ