Zmarł Profesor Rafał Leszczyński

Ze smutkiem informujemy, że 26 sierpnia, w wieku 90 lat, zmarł prof. Rafał Leszczyński, badacz literatury, specjalista filologii zachodniosłowiańskiej, nauczyciel akademicki, tłumacz Biblii, członek Towarzystwa Polsko-Serbołużyckiego, autor około 500 publikacji, przez długie lata związany z naszą uczelnią. Prof. R. Leszczyński był jednym z najbardziej znanych przedstawicieli polskiej sorabistyki – nauki o językach, piśmiennictwie i kulturze Łużyczan.

 

Związany z naszą uczelnią od początku jej istnienia. Zaczął pracę w 1969 roku na stanowisku docenta w ówczesnej Wyższej Szkole Nauczycielskiej. Był kierownikiem Zakładu Filologii Polskiej, potem kierował Zakładem Historii i Teorii Literatury w Instytucie Filologii Polskiej oraz Zakładem Literatury Przedrozbiorowej. Pracował również na Uniwersytetach: Łódzkim i Warszawskim. Odszedł na emeryturę w 1993 roku.

Pogrzeb prof. Rafała Leszczyńskiego odbędzie się 7 września o godzinie 14 w Kościele Ewangelicko-Reformowanym przy alei Solidarności 76a w Warszawie, po czym nastąpi odprowadzenie na Cmentarz Ewangelicko-Reformowany przy ulicy Żytniej 42 w Warszawie.

Rodzinie i Bliskim śp. Profesora składamy wyrazy współczucia.

Za: https://ujk.edu.pl/news/?id=6485&c=24%2C4&fbclid=IwAR2JqkzbHfn89VWlnCWzi1VtQVKY0gLn92z4ZsPJ5vNL97Pu9Kr-wkblKcQ<< Powrót

Skip to content