PISOWNIA “NIE PODZIELAJĄCY” W KONSTYTUCJI RP
14 marca 2021Dzień dobry,
czytając preambułę konstytucji, natknąłem się na następujące zdanie:
“[…] my, Naród Polski – wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, zarówno wierzący w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł […]”.
Czy wyrażenie nie podzielający jest w nim użyte właściwie? Dotychczas wydawało mi się, że powinniśmy pisać niepodzielający.
Pozdrawiam
Odpowiedź PJ:
Dziś napisalibyśmy już raczej NIEPODZIELAJĄCY, czyli łącznie NIE z imiesłowem przymiotnikowym. Notabene pisownia rozłączna także byłaby wyjątkowo do przyjęcia, choć obecnie się jej nie poleca.
Warto jednak zwrócić uwagę, że Konstytucja RP jest z 2 kwietnia 1997 roku, zaś pisownię łączną nie z imiesłowami przymiotnikowymi jako niemal obligatoryjną RJP wprowadziła dopiero w grudniu tegoż roku. Zapewne cytowany przez Pana zapis w tekście naszej konstytucji to konsekwencja przekonania o czynnościowym charakterze imiesłowu. Obecnie warto byłoby połączyć partykułę z imiesłowem, jednak nie wiem, czy taka zmiana nie wymagałaby procedury legislacyjnej.
Pozdrowienia
prof. Piotr Zbróg, ILiJ